Anadolu'da Çiçekçilik

Çorum anadolunun ortasında yer alan sanayisi oldukça gelişmiş olan ve çevresindeki tüm komşu illerdende nufus ve toprak yüzölçümü bakımından hemen hemen büyük olan insanı oldukça misafir perver şirin bir şehirdir.

Anadoluda olmak büyük illere uzak olmak bazı sıkıntılarıda beraberinde getirmiş olup bu sıkıntılar çiçek sektöründede baş roldedir. Çiçeğe ulaşmak için kilometrelerce yol kat etmesi gereken meslektaşlarımız her şeye rağmen çiçeğe ulaşmış ve insanlarımızın mutlu veya hüzünlü günlerinde sorunsuzca hizmet etmek adına özveriyle çalışmaktadırlar.

Çiçeği belli bir kalıp içinde sıkıştırmış olan anadolu çiçekcileri internet satışlarının başlamasıyla birlikte bu kalıptan çıkarak daha sanatsal daha tasarımsal ürünleri yapmaya başlamışlardır. Bu gelişim dar bölgedeki insanları da hayli memnun edip farklı tasarımlara yönlendirmiştir. Şuan itibariyle anadoluda büyük illerde yapılan tasarımsal ürünler yapılabilmektetir ama çiçekcininde bu ürünleri layıkıyla yapıp layıkıyla bunun karşılığını alacağı bir birliğe bir oluşuma ihtiyacı olan tam zamanda Türkiye Çiçekçiler Birliği kurulmuştur.

Çiçekciler yüzde yüz yerli sermaye olan bu birliğe güven duyup gün geçtikçe çığ gibi büyümüştür. Gelinen son noktada türkiyenin doğusundan batısına güneyinden kuzeyine  hemen hemen her noktasına insanlarla kaliteli çiçeği buluşturan bir birlik olmuştur. Kısa ve öz bir deyimle türkiyenin çiçekcisi olmuştur.

Çorum bölge sorumlusu

Ömer Aksoy


13.12.2017