Biraz kendimizi eleştirelim

Hastane odalarında yaşanan gerçekler! Bir hastaya çiçek göndereceğiz ve hastane yönetiminin almış olduğu karar neticesinde odaya ve hatta bazı hastanelere çiçek servisi yapamıyoruz, bunun sebeblerini araştıralım nelerdir?

Bazı hastanelerimiz hasta odalarına kesme çiçek ve saksıda bitki almıyor bunun yerine tercihlerini yapay çiçeklerden yana kullanıyorlar, aslında hastanelere canlı çiçek alınması için bizim yapmamız gerekenlerde var.

Hastaneler genel olarak odalarının dar oluşu sebebiyle çiçek kabul etmiyorlar bizler bunun için 50cm veya 70 cm boy aralığında çiçekler sunarak bunun önüne seçebiliriz. Örneğin saksı bitkisi guzmanya, orkide, anthurium, sıklamen, Atatürk çiçeği mevsimlik ürünler olabilir.kesme çiçek arajmanlarınıda basık modeller çalışabilir ve bu ürünlerin ambalajını yaparken en alta selefon jelatin kullanıp daha sonra normal paket yapabiliz.Bu şekilde bitki suyunu ve nemini altına bıraksada akmayacağı için hastane temizliğine kötü bir etki oluşturmayacak, leke bırakmayacaktır.1,50 cm boyunda devasa çiçekler göndermesek daha iyi olmaz mı ?

Bazı hastane girişlerinde bankoya veya danışmaya çiçek bıraktığımızda orada görevli personele rica edip hasta odasına telefonla bilgi vermesini sağlasak yada yukarı odaya bizzat çıkıp hastaya veya refakatcısine çiçeğinin aşağıda danışmada olduğunun bilgisini versek, bazı  özel okullarıız veya bazı firmaların güvenlik ve danışmaya çiçek kabul ettiklerinden çiçeğin sahibi olacak kişiyi aramasını rica etsek.

Bu ürünleri yaparken sepet yada seramik ürün içerisine çalışma yaptığımızda alt malzemelerini çatlak kırık su sızdırmadığını kontrol edebiliriz.Bizler çok güzel ürünler hazırlaya biliyoruz ama malesef sunum konusunda eksiklerimiz olabiliyor sunumlarımızı geliştirerek yaptığımız şeyin ne kadar değerli olduğunu daha güzel anlatabiliriz. Bizler çok değerliyiz fakat müşterilerimizin bize verdiği bilginin üzerine müşterilerimizle ürünün doğru şekilde ulaşması için gerekli bilgiyi vermeliyiz. Sektörün kalitesini arttırmak bizlerin elinde, çünki bizler sipariş veren firmayı ve kişileri temsil ediyoruz yani bir nevi onların ortağı konumundayız bundan dolayı işimizi layıkıyla yapmak zorundayız...

Saygılarımla   

Göksel KARA

Türkiye Çiçekçiler Birliği Kayseri Bölge Sorumlusu

 

 


16.12.2017